ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଚାଷୀଙ୍କ ମୁହଁରେ ହସ ଫୁଟାଇବାକୁ ବିଜେପିର ‘ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍’

0 8

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଦେଶରେ ପାଞ୍ଚ ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ରହିଛି । ତିନି କୃଷି ଆଇନକୁ ରଦ୍ଦ କରିବା ନେଇ ଏହି ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ଚାଷୀ ଦୀର୍ଘ 18 ମାସ ହେବ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ବସିଥିଲେ। ଯଦିଓ ଆଇନ୍ ରଦ୍ଦ କରିଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ହେଲେ ଚାଷୀଙ୍କ ମନରେ ଶାସକ ଦଳ ବିଜେପି ପ୍ରତି ଅସନ୍ତୋଷ ରହିଛି। ତେଣୁ ୟୁପି ଏବଂ ପଂଜାବରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ବିଜେପି ପାଇଁ ବଡ କଷ୍ଟକର ବ୍ୟାପାର ହେବ । ଏବେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମନେଇବାକୁ  ବିଜେପି ତିଆରି କରିଛି ମାଷ୍ଟର ପ୍ଲାନ୍ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଫର୍ମୁଲାକୁ ବିଜେପି ନିଜ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ରାଜ୍ୟରେ ଆପଣାଇବ । ଏହି ଫର୍ମୁଲାକୁ ଆପଣାଇ ଚାଷୀଙ୍କ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ୍ ନିଜ ସମର୍ଥନରେ ଆଣିବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରିପାରେ ବିଜେପି ।

ବିଜେପି ଶାସିତ କର୍ଣ୍ଣାଟକ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଦେବା ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସମ୍ପ୍ରତି କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ଭାବମୂର୍ତ୍ତିରେ ସୁଧାର ଆଣିବାକୁ ଯାଇ ଏହି ଯୋଜନା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ନିକଟରେ ବାରାଣାସୀରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଆୟୋଜିତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବୈଠକରେ ମୋଦୀ ନିଜେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ଆଦର୍ଶ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବି.ଏସ୍ ୟେଦିୟୁରପ୍ପାଙ୍କ ଇସ୍ତଫା ପରେ ନୂଆ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପରେ ବାସଭରାଜ ବୋମ୍ମାଇ ତାଙ୍କର ପୂର୍ବ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ କୃଷକମାନଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ସମର୍ପିତ କରିଥିଲେ।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ବାସଭାରାଜଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପଛରେ ତାଙ୍କର ସମାଜବାଦୀ ପୃଷ୍ଠଭୂମି ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ଅବଦାନ ରହିଛି। ବାସଭରାଜଙ୍କ ବାପା ଏସ.ଆର. ବୋମାଇ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ଜନତା ଦଳର ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସଭାପତି ଭାବରେ କାମ କରିଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ସମୟରେ କୃଷକମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ କାମ କରାଯାଇଥିଲା। ଏବେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ବାସଭରାଜ ମଧ୍ୟ ଏହି କାମକୁ ବିଜେପି ସହିତ ଆଗକୁ ନେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି।

ଦେଶରେ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ବାସଭରାଜ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ବିଜେପି ଚାଷୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନିଜର ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। ଏହିପରି ଭାବରେ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ପ୍ରଥମ ରାଜ୍ୟ ଭାବରେ କୃଷକ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ଏକ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଜେପି ନେତୃତ୍ୱ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି।

ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଜେପିର ଭବିଷ୍ୟତ ରଣନୀତିରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ହୋଇପାରେ। କାରଣ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେ କେବଳ ଦେଶର ଚାଷୀଙ୍କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବେ ନାହିଁ, ବରଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ନୂଆ ପ୍ରସ୍ତୁତି ମଧ୍ୟ କରିବ। ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତରେ ବିଜେପି କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବାହାରେ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା ଦୁର୍ବଳ। ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକର କୃଷକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଆଧାର ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର କୃଷକମାନେ ଆଞ୍ଚଳିକ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରୁଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଜେପିର ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସହାୟକ ହୋଇପାରେ।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ରାଜ୍ୟର କୃଷକଙ୍କ ପୁଅ ଓ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଏବଂ ସ୍ନାତକ ଅଧ୍ୟୟନ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ଏହା ଅଧୀନରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ 2500 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ 3000 ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ସ୍ତରରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ 5000 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ 5500 ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!