କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସମାଲୋଚନା କୁରଥିବା ରାଜ୍ୟପାଳ ରାଜନୀତିରେ ପାଦ ଥାପିବେ କି?

0 30

ସିଲଂ: କେନ୍ଦ୍ରର ତିନି କୃଷି ଆଇନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରୁଥିବା ମେଘାଳୟର ରାଜ୍ୟପାଳ ସତ୍ୟ ପାଲ ମଲିକ ସରକାର ତଥା ଶାସକ ଦଳ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି ପାଇଁ ନୂଆ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାର କାରଣ ହୋଇଛି। ମେଘାଳୟର ରାଜ୍ୟପାଳ ଦାୟିତ୍ୱ ନେବା ପୂର୍ବରୁ ସତ୍ୟପାଲ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀର ଏବଂ ଗୋଆର ରାଜ୍ୟପାଳ ଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ସେ କହିଥିଲେ ସେ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ଭୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ।

ତିନୋଟି କୃଷି ଆଇନକୁ ନେଇ ମଲିକ କହିଛନ୍ତି, “ଯେଉଁ ଦିନ ସେମାନେ (ସରକାର) କହିବେ ସେମାନଙ୍କୁ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି, ମୁଁ ଇସ୍ତଫା ଦେବାକୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଟିଏ ମିନିଟ୍ ଅପେକ୍ଷା କରିବି ନାହିଁ। ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ମୁଁ ଏହା ପାଇଁ କହିଥିଲି। ମୁଁ କୃଷକଙ୍କ ଆନ୍ଦୋଳନ ବିରୋଧରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। “

ବିକ୍ଷୋଭ ସ୍ଥଳରେ କୃଷକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ସରକାରଙ୍କ ନିରବତା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ। ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନରେ ପ୍ରାୟ 600 ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, କିନ୍ତୁ ଶାସକ ଦଳର ନେତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଗୋଟିଏ ବି ସମବେଦନା ଶବ୍ଦ ଆସିନାହିଁ।

ରାଜନୀତିକ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି ଯେ ମଲିକ ରାଜନୀତିକୁ ଫେରିପାରନ୍ତି ଏବଂ ଯଦି ସେ ବିଜେପିଠୁ ଅଲଗା ହେବେ ତେବେ ତାଙ୍କ ପଦକ୍ଷେପ ବିରୋଧୀଙ୍କ ପାଇଁ ପୁରସ୍କାର ହୋଇପାରେ।

ନିକଟରେ ଓଡିଶାର ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟପାଳ ଏସ.ସି ଜମିର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ। ଏ ନେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ । ଗତକାଲି ସେ ପଦ୍ମ ବିଭୂଷଣ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନୀତ ହୋଇଛନ୍ତି। ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବରେ ଜମିର ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଇଛନ୍ତି। କଂଗ୍ରେସ ସରକାର ସମୟରେ ସେ ଏହି ପଦରେ ରହିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟପାଳ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ କଂଗ୍ରେସର ସକ୍ରିୟ ନେତା ଥିଲେ। ନାଗାଲାଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ । ଏବେ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଜମିରଙ୍କୁ ମେଘାଳୟର ରାଜ୍ୟପାଳ କରାଇ ପାରନ୍ତି ମୋଦୀ ସରକାର। ଏପରି କରି ସତ୍ୟପାଲଙ୍କୁ କାଉଣ୍ଟର କରିପାରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ଅଫ୍ କ୍ୟାମେରାର ଆଲୋଚନା ହେଉଥିବାର କଥା । ଏହାର ସତ୍ୟତା ସେମିତି କିଛି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟପାଲଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ କେନ୍ଦ୍ର ଯେ ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନନେବ କିଛି କହିହେବ ନାହିଁ ।

ବିଜେପିର ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ବରଖାସ୍ତ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, କାରଣ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଜାଠ ଭୋଟକୁ ଆହୁରି କମାଇପାରେ। ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସତ୍ୟପାଲ ଜଣେ ଜାଠ ବର୍ଗର।

ସତ୍ୟପାଲ କେବଳ କୃଷକଙ୍କ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ କହିନାହାଁନ୍ତି, ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରରେ ଦୁର୍ନୀତି ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓରେ ମଲିକ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଥିବା ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଜମ୍ମୁ କଶ୍ମୀରର ରାଜ୍ୟପାଳ ଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିବା ବ୍ୟତୀତ ଏକ କର୍ପୋରେଟ୍ ଘର ସହ ଜଡିତ ଫାଇଲଗୁଡିକ ସଫା କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କୁ 150 କୋଟି ଟଙ୍କା ଲାଞ୍ଚ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଆଉ ଏଥିପାଇଁ ଆରଏସଏସ ଲିଙ୍କ୍ ରହିଥିଲା।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ସତ୍ୟପାଲ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏମଏସପି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦେଇଥିଲେ। ମଲିକ ଅଗଷ୍ଟ 2020 ରେ ମେଘାଳୟର ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଅଗଷ୍ଟ 19, 2020 ରେ ରାଜ୍ୟର ଏକବିଂଶ ରାଜ୍ୟପାଳ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ପୂର୍ବତନ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସାଂସଦ ସତ୍ୟପାଲ ମଲିକ ତାଙ୍କର ଦୀର୍ଘ କ୍ୟାରିଅରରେ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅନେକ ପଦବୀରେ ଅବସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!