ଭାରତରେ ‘ଓମିକ୍ରନ’: କେତେ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ ଏହି ଅଦୃଶ୍ୟ ଭୂତାଣୁ? କେମିତି ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ?

0 12

ଓଡ଼ିଶା ଡେଲି ଡେସ୍କ: ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ କରୋନାର ‘ଓମିକ୍ରନ୍’ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଉପରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ଚାଲିଛି। ଏହା ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରି କହିଛି ଯେ କରୋନାର ଏହି ନୂଆ ପ୍ରଜାତି ଓମିକ୍ରନ୍ ୩୧ଟି ଦେଶକୁ ବ୍ୟାପିଛି। ଏବେ ଏହି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକରେ ଓମିକ୍ରୋନର ଦୁଇଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛି। ତେବେ ଗତ ରାତିରେ ମଧ୍ୟ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ଓମିକ୍ରନ୍ ବର୍ଗରେ ରଖାଯାଇଛି । କୁହାଯାଉଛି ଯେ ଦେଶରେ ମିଳିଥିବା ଓମିକ୍ରନର ଏହି ଦୁଇ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ଜଣଙ୍କ ହେଉଛି ଜଣେ ୬୬ ବର୍ଷୀୟ ବିଦେଶୀ ନାଗରିକ, ଯିଏକି ନିକଟରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରୁ ଫେରିଛନ୍ତି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ରୋଗୀ ବାଙ୍ଗାଲୋରରେ ଯିଏକି ଜଣେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ। କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ହେବା ପରେ, ଉଭୟ ରୋଗୀଙ୍କ ନମୁନାକୁ ଜେନୋମ ସିକୁଏନ୍ସିଂ ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ସେମାନେ ଓମିକ୍ରନ୍ ପଜିଟିଭ୍ ବୋଲି ସୁନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଦୁଇ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କ ନମୁନାକୁ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଛି।

କ’ଣ ରହିଛି ଓମିକ୍ରନର ଲକ୍ଷଣ ?

ଗତ ମାସରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ କରୋନାର ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରଜାତି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା। WHO ସମେତ ବିଭିନ୍ନ ଦେଶର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହି ପ୍ରଜାତି ଉପରେ ଗବେଷଣା କରୁଛନ୍ତି। ଆଇସିଏମଆର କହିଛି ଯେ କରୋନାର ଏହି ପ୍ରଜାତି ଡେଲଟା ପ୍ରଜାତି ଅପେକ୍ଷା ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ଅଧିକ ସଂକ୍ରାମକ ହୋଇପାରେ। ୩୧ଟି ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନର ୩୦୦ରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ତଥାପି, ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓମିକ୍ରନର କୌଣସି ରୋଗୀ ଦେଶ ତଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କୌଣସି ଭୟଙ୍କର ଲକ୍ଷଣ ବାବଦରେ ସୂଚନା ଦେଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ତଥାପି ସମସ୍ତ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଉପରେ ଥିବା ଟିକା କିମ୍ବା ପୂର୍ବ କରୋନାରୁ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି କାମ କରିବା ସମ୍ଭାବନା କମ୍। WHO କହିଛି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ର ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଏହି ପ୍ରଜାତିକୁ ପ୍ରଥମେ ଚିହ୍ନଟ କରିଥିବା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଡେଲ୍ଟା ପ୍ରଜାତିଠୁ ଭିନ୍ନ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ସାମାନ୍ୟ ଜ୍ୱର, ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଅତ୍ୟଧିକ ଥକ୍କା, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କିଛି ଲୋକଙ୍କର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ନ ଥାଇପାରେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କରୋନାର ଅନ୍ୟ ପ୍ରଜାତି ପରି, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଓମିକ୍ରନରେ ସଂକ୍ରମିତ ଥାଏ ତେବେ ରୋଗୀ ଜଣଙ୍କ ଗନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ୱାଦ ଜାଣିପାରେ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ନେଇ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଯଦିଓ ରୋଗୀମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଓମିକ୍ରନ୍ ପଜିଟିଭ୍ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଉଛି। କିନ୍ତୁ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଆହୁରି ଖରାପ କରିପାରେ। ତେଣୁ WHO ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଦେଶକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ପ୍ରଜାତିକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଠିକ ହେବନି । ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

ଆଇସିଏମଆର ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ବଳରାମ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନକୁ ନେଇ ଭୟଭୀତ ନହେବା ପାଇଁ ସତର୍କ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶକୁ ଲକଡାଉନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟକୁ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରନ୍ତୁ

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ। ମାସ୍କ ବିନା ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣଙ୍କର ମାସ୍କ ବାହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ। ଅର୍ଥାତ୍ ସବୁବେଳେ ଘର ବାହାରେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ଏକ ମିଟର ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବା ଠିକ୍। ନିୟମିତ ବ୍ୟବଧାନରେ ହାତ ଧୋଇବା ଦରକାର ଏବଂ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ରଖିବା ଦରକାର। ଟିକାକରଣର ଉଭୟ ପାନ ନେବା ଦରକାର। ଜନଗହଳି ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ଥାନକୁ ଯିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। ଯଦି ସାମାନ୍ୟତମ ସନ୍ଦେହ ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ତେବେ ନିଜକୁ କ୍ୱାରେଂଟିନ କରିବା ଏବଂ କରୋନା ପରୀକ୍ଷା କରିବା ଠିକ୍ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟିକାକରଣର ବୁଷ୍ଟର ଡୋଜ ପାଇଁ ଭାରତରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଉଛି। ଆଗାମୀ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ।

ତେବେ ଦେଶରେ ଦୁଇ ଓମିକ୍ରନ୍ ପଜିଟିଭ୍ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସତର୍କ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। କୁହାଯାଉଛି ଯେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନସୁଖ ମାଣ୍ଡଭ୍ୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ କରାଯାଉଥିବା ପରୀକ୍ଷଣର ସମୀକ୍ଷା କରିବେ। ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ଶାସିତ ଅଂଚଳର ସରକାରଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!