ଝିଅଙ୍କୁ ଉପଭୋଗ ସାମଗ୍ରୀ କହିଲେ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ, ଏପଟେ ପ୍ରିୟଙ୍କା କହୁଛନ୍ତି ଝିଅ ଲଢିପାରେ ସବୁ ଲଢେଇ

0 860

ଓଡ଼ିଶା ଡେଲି ଡେସ୍କ: ବଳାତ୍କାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କଂଗ୍ରେସର ଶୀର୍ଷ ନେତା ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ଭାଡ୍ରା ଓ ଦଳର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ତଥା କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଧାନସଭାର ପୂର୍ବତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ବାଚସ୍ପତି ରମେଶ କୁମାରଙ୍କ ବିଚାରଧାରା ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଛି । ୟୁପି ନିର୍ବାଚନ ବେଳେ ହାଥରସ ଭଳି ଘଟଣାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ରବର୍ଟ ଭାଡ୍ରାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ତଥା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଭଉଣୀ ପ୍ରିୟଙ୍କା କହିଲେ ‘ଲଡକି ହୁଁ ଲଢ ସକ୍ତି ହୁଁ’। ହିନ୍ଦୀରେ ନାରା ଦେଇଥିବା ଏହି ଶବ୍ଦର ଅର୍ଥ ଝିଅ ଲଢିପାରେ ସବୁ ଲଢେଇ। ଏପରି କହି ନାରୀ ସଶକ୍ତିକରଣ ବାବଦରେ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଝିଅଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ବଢାଇଥିଲେ ।

ହେଲେ ତାଙ୍କରି ଦଳର ନେତା ତଥା କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା ରମେଶ କୁମାର ବିଧାନସଭାରେ ବଳାତ୍କାର ସମ୍ପର୍କରେ ଯେଉଁ ଅଶ୍ଳୀଳ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି ତାହା ପ୍ରିୟଙ୍କାଙ୍କ ବିଚାରଧାରାଠୁ ବହୁମାତ୍ରାରେ ଭିନ୍ନ । ବେଙ୍ଗାଲୁରୁଠାରୁ ପ୍ରାୟ 505 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ବେଲାଗାଭିରେ ଚାଲିଥିବା ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ରମେଶ କୁମାର ବାଚସ୍ପତିଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ବଳାତ୍କାର ବନ୍ଦ କରି ପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହାକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତୁ।

ରମେଶ କୁମାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଥମ ଘଟଣା ନୁହେଁ ଯେ ସେ ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମଧ୍ୟ ସେ ବଳାତ୍କାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ। ଗୁରୁବାର ରାଜ୍ୟରେ ବର୍ଷା ହେତୁ ହୋଇଥିବା କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସମ୍ପର୍କରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାମାନେ ସମୟ ଲୋଡିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବାଚସ୍ପତି ବିଶ୍ୱ ହେଗଡେ କାଗେରୀ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଏଡାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ପରେ ବାଚସ୍ପତି ବିଧାୟକମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ହେଉଛି । ମୁଁ ସିଷ୍ଟମ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବି ନାହିଁ।

ଏହାର ଜବାବ ଦେଇ କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ରମେଶ କୁମାର ବାଚସ୍ପତିଙ୍କ କହିଥିଲେ ଯେ ବଳାତ୍କାର ଯେପରି ସ୍ଥିତିରେ ପହଂଚିଛି । ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ମୁସ୍କିଲ । ତେଣୁ ଶୋଇପଡନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତୁ। ତୁମେ ଠିକ୍ ସମାନ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। ‘ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟର କଥା ହେଲା ରମେଶ କୁମାରଙ୍କ ଏହି ଅଶ୍ଳୀଳ ମନ୍ତବ୍ୟରେ ବାଚସ୍ପତି ବିଶ୍ୱେଶର ହେଗଡେ କଗେରି ଏବଂ ଗୃହରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଅନ୍ୟ କେତେକ ସଦସ୍ୟ ଏହାକୁ ନେଇ ହସୁଥିଲେ। ରମେଶ କୁମାର ନିଜେ ବିଧାନସଭାର ବାଚସ୍ପତି ଥିବାବେଳେ ଏହା ପୂର୍ବରୁ 2018-19 ରେ ମଧ୍ୟ ଏପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ।

ତା’ପରେ ଫେବୃଆରୀ 2019ରେ ରମେଶ କୁମାର କହିଥିଲେ, ‘ମୋର ଅବସ୍ଥା ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛି। ବଳାତ୍କାର କେବଳ ଥରେ ଘଟିଥିଲା। ଯଦି ତୁମେ ଏହାକୁ ସେଠାରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥାନ୍ତ ତେବେ ଏହା ସେଇଠି ବନ୍ଦ ହୋଇଯାନ୍ତା । ଯେତେବେଳେ ପୀଡିତା ଅଭିଯୋଗ କରିବେ ଯେ ସେ ବଳାତ୍କାରର ଶିକାର ହୋଇଛନ୍ତି, ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଜେଲରେ ରଖାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ଅଭିଯୁକ୍ତର ଓକିଲ ଏବଂ ଅନ୍ୟମାନେ ପଚାରିବେ ଏହା କିପରି, କେବେ ଏବଂ କେତେ ଥର ଘଟିଲା ତାହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୁଣାଣି ଶେଷ ହେବା ପରେ ପୀଡିତା କହିବେ ଯେ ବଳାତ୍କାର ପ୍ରକୃତରେ କେବଳ ଥରେ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ କ୍ରସ-ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ କୋର୍ଟରେ ଅନେକ ଥର ହୋଇଛି ବୋଲି ଜଣାପଡେ । ମୋର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ସମାନ ହୋଇଯାଇଛି।

ତେଣୁ ପ୍ରିୟଙ୍କା ଗାନ୍ଧୀ ୟୁପି ନିର୍ବାଚନରେ ନିଜକୁ ପ୍ରମୁଖ ଚେହେରା ବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଜଣେ ବିଶ୍ୱସନୀୟ ଚେହେରା ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏଭଳି ମାନସିକତା ରଖୁଥିବା ନେତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ମାନସିକତା ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ନେବା ଦରକାର ବୋଲି ସୋଶିଆଲ ମିଡିଆରେ ମତ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି । ସେହିପରି ବାଚସ୍ପତି ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଏହି ଅଶ୍ଳୀଳ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ହସିଛନ୍ତି ଏହା ବିରୋଧରେ ମଧ୍ୟ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ବିଜେପି ସରକାର ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦରକାର।

ତେବେ ବିବାଦ ଆଗକୁ ବଢୁଥିବା ଦେଖି କଂଗ୍ରେସର ଏହି ବିଧାୟକ କ୍ଷମା ମାଗିଥିବା ଜଣାପଡିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!