ସଂସଦରେ ଆସିପାରେ ବିହନ ବିଧେୟକ

0 40

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ତିନି କୃଷି ଆଇନ ରଦ୍ଦ ଘୋଷଣା କରିବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସଂସଦର ଆଗାମୀ ଶୀତ ଅଧିବେଶନରେ ବିହନ ବିଲ୍ 2019 ଆଗତ କରିପାରେ। କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ହାରରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ବିହନ ଯୋଗାଇବା ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ଚାଷୀ ସର୍ବାଧିକ ଫସଲ ଉତ୍ପାଦନ କରିପାରିବେ। ଏବେ ସେଭଳି କିଛି ଆଇନ ନଥିବାରୁ ନକଲି କିସମର ବିହନ ମଞ୍ଜି ଚାଷୀଙ୍କୁ ବିକ୍ରି କରାଯାଉଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି। ଏହି ବିଲରେ ସର୍ବାଧିକ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ଏବଂ ଖରାପ ମଞ୍ଜି ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଉପରେ ବର୍ଷେ ଜେଲଦଣ୍ଡାଦେଶର ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି।

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ କୃଷି ଅନୁସନ୍ଧାନ (ICAR) ର ପ୍ରସ୍ତାବଗୁଡିକ ବିହନ ବିଲ୍ 2019ରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି। ଖୁବଶୀଘ୍ର ଏହି ବିଲ୍ ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ କ୍ୟାବିନେଟକୁ ପଠାଯିବ। ଏହା ପରେ ସଂସଦର ଶୀତକାଳୀନ ଅଧିବେଶନରେ ଏହି ବିଲ୍ ଆଗତ କରାଯାଇପାରିବ।

ଆଇସିଆଇର ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ବିଭାଗର ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ପୁନଃ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ। ଏହାର ପ୍ରସ୍ତାବରେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଗୁଣାତ୍ମକ ବିହନ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିଛି। କମ୍ପାନୀକୁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ମଞ୍ଜି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଗୁଣବତ୍ତା ପ୍ରମାଣିତ କରିବାକୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସିଗୁଡ଼ିକୁ ନିଯୁକ୍ତି ଦିଆଯିବ। ସରକାର ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଏଜେନ୍ସି ମଧ୍ୟ ନିଯୁକ୍ତ କରିପାରିବେ।

ବିକ୍ରି ହେବାକୁ ଥିବା ବିହନ କିସମର ଗୁଣ ବିଷୟରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଦାବି ମୁତାବିକ ବିହନର ସାମର୍ଥ୍ୟ ନଥିବ ତେବେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ସଂପୃକ୍ତ କମ୍ପାନୀ କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବ। ଏଥିସହ ବିହନ କମ୍ପାନୀକୁ ବର୍ଷେ ଜେଲଦଣ୍ଡାଦେଶ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜୋରିମାନା ରହିବ।

କୃଷକ ସଂଗଠନ ଏବଂ ବିହନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସରକାରଙ୍କ ବିହନ ବିଲକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି। 2000 ରୁ 2019 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ସଂସଦରେ ପାରିତ ହୋଇ ପାରୁନି। କୁହାଯାଏ ଯେ କୃଷି ବିଭାଗର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ବିହନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଘଣି ଅଛି। ତେଣୁ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ବିଫଳ ରହୁଛି। କିଷାନ ଶକ୍ତି ସଂଗଠନର ପୁଷ୍ପେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭଲ ଫସଲ ପାଇବା ପରେ ଚାଷୀ ତାଙ୍କ ମଞ୍ଜି ସଞ୍ଚୟ କରିଥାଏ। ଯେତେବେଳେ କି ମଞ୍ଜି ବଜାରରେ ଅନେକ ଗୁଣ ମହଙ୍ଗା ବିକ୍ରି ହୁଏ। ତେଣୁ ପାରମ୍ପାରିକ ଉପାୟ ଭଲ।

କୃଷକମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ମଞ୍ଜି ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିପାରନ୍ତି | 1956 ମସିହାରେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ବିହନ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରାଯାଇଥିଲା। 54 ବର୍ଷରେ ଅନେକ ବିହନ ବାହାରିଛି। ହେଲେ ସବୁ ବିହନର ଗୁଣବତ୍ତାକୁ ନେଇ ଅନେକ ଅଭିଯୋଗ ରହିଛି। ତେଣୁ ନୂଆ ବିହନ ଅଧିନିୟମର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଅନୁଭବ କରିଥିବା ସୂଚନା ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!