ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ବୃଦ୍ଧିକୁ ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବର୍ଗ କାହିଁକି ବିରୋଧ କରୁଛି?

0 3

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଏବେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଚଳିତ ସପ୍ତାହରେ ଝିଅଙ୍କର ବିବାହ ବୟସ ବୃଦ୍ଧି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ବିଲ୍ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ଏହି ବିଲରେ ଝିଅଙ୍କ ପାଇଁ ସର୍ବନିମ୍ନ ବିବାହ ବୟସ ସୀମା 21 ବର୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ସରକାର। ଗତ କିଛିବର୍ଷ ହେବ ଦେଶରେ ସମାଜ ସୁଧାର ଦିଗରେ କେନ୍ଦ୍ରର ମୋଦୀ ସରକାର ଏହିପରି ଆଇନ୍ ଆଣୁଛନ୍ତି। ଯାହାକୁ ଗୋଟିଏ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ବିରୋଧ କରି ଆସୁଛି। ସେ ତିନି ତଲାକ ବିରୋଧୀ ଆଇନ୍ ହେଉ ଅବା ସଂଶୋଧିତ ନାଗରିକ ଆଇନ୍ ବା ସିଏଏ । ଏହି ତିନି ଆଇନ ସଂପୃକ୍ତ ସମୁଦାୟର ବିରୋଧରେ ନିଆଯାଉଛି ବୋଲି ଯୁକ୍ତି ବାଢୁଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ନିଷ୍ପତି ପରେ ମୁସଲମାନ ନେତା ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟିର ଦୁଇଜଣ ମୁସଲମାନ ନେତା ଏହା ଉପରେ ଏକ ଅଜବ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି। ଜଣେ ଏସପି ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିବାହ ବୟସ ବଢାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ କମାଇ ଦେବା ଦରକାର । ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଏସପି ସାଂସଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ 16 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଝିଅମାନେ ଗର୍ଭପାତ କରାଇବାରେ ସକ୍ଷମ । ଦୁଇ ଏସପି ନେତାଙ୍କ ମନ୍ତବ୍ୟରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ସେମାନେ ଝିଅଙ୍କୁ ଛୁଆ ଜନ୍ମ କରିବାର ଏକ ମେସିନ ବୋଲି ଭାବି ଦେଉଛନ୍ତି । ହେଲେ ଝିଅଙ୍କୁ ପାଠ ପଢାଇବା, ସମାଜ ଆଗରେ ନାରୀର ହାତକୁ ମଜବୁତ କରିବା ଆଦି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହି ସାଂସଦ ଢେର ଦୂରରେ।

ତେବେ ମୁସଲିମ ପର୍ସନାଲ ଲ  କହିଛି ଯେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ମୁସଲିମ ରୀତିନୀତି, ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିୟମରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରୁଛି। ବାସ୍ତବରେ, ଏପରି କିଛି ଘଟିଛି ଯାହା ନିକଟରେ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ୟୁନିଅନ୍ ମୁସଲିମ୍ ଲିଗ୍ (IUML) ଝିଙ୍କ ବିବାହ ବୟସକୁ 18 ରୁ 21 ବର୍ଷ ବଢାଇବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ବିରୋଧ କରି ସଂସଦରେ ସ୍ଥଗିତାଦେଶ ନୋଟିସ୍ ଦେଇଥିଲା। IUML ଯୁକ୍ତି କରିଛି ଯେ ଏହା ହେଉଛି ମୁସଲମାନ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ।

IUML ନେତା ତଥା ରାଜ୍ୟସଭା ସାଂସଦ ଅବଦୁଲ ୱାହବ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ‘କ୍ୟାବିନେଟ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ଝିଅଙ୍କର ବିବାହ ବୟସକୁ 18 ରୁ 21 ବର୍ଷକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପ୍ରସ୍ତାବ ମୁସଲିମ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ନିୟମକୁ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ। ୟୁପିର ସମ୍ୱାଲର ଏସପି ସାଂସଦ ଶଫିକ୍କୁର ରହମାନ ବୁର୍କେ ହେଉ କିମ୍ବା ଏଆଇଏମଆଇଏମ ମୁଖ୍ୟ ଅସଦୁଦ୍ଦିନ ଓବେସୀଙ୍କ ପରି ନେତା ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରୁଛନ୍ତି।  ଅର୍ଥାତ୍ ଝିଅଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ବୃଦ୍ଧି ଏକ ଅର୍ଥହୀନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବୋଲି ସେମାନଙ୍କ ମତାମତର ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଉଛି। ବୋଧହୁଏ ସେମାନେ ଭୟ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଝିଅମାନେ ଅଧିକ ଲେଖିବେ, ପଢିବେ ଯାହାକି ସେମାନଙ୍କର ଶକ୍ତି ଉପରେ କେଉଁଠି ନା କେଉଁଠି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ।

ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ତିନି ତଲାକୁ ରଦ୍ଦ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ରଦ୍ଦ କରିବା ପରେ ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଅଛନ୍ତି। ତେଣୁ କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି କ୍ରମେ ମହିଳାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ସମର୍ଥନ ଆହୁରି ଆସିବ ମୋଦୀ ସରକାର ଉପରେ। ତେଣୁ ଆରମ୍ଭରୁ ଏହି ନିଷ୍ପତିକୁ ବିରୋଧ କରି କେନ୍ଦ୍ର ବିରୋଧରେ ଭୋଟ୍ ବିଭାଜନ କରିବାକୁ ଚକ୍ରାନ୍ତ ହେଉଛି କି? ଉତ୍ତରଟି ସରଳ, ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ବୋଧହୁଏ କଳଙ୍କିତ। ଯେହେତୁ ଶରିଆ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ, ଝିଅଙ୍କ ପାଖରେ ମାସିକ ଋତୁସ୍ରାବ ଦେଖାଦେଲେ ସେମାନେ ବିବାହ ଯୋଗ୍ୟ ହୋଇଥାନ୍ତି ବୋଲି ମୁସଲମାନ ମାନେ ହୃଦବୋଧ କରନ୍ତି। ଅଧିକାଂଶ ମୁସଲମାନ ଏହାପରେ ହାତ ହଳଦିଆ କରିଥା’ନ୍ତି । ଏପରି କରି ପରିବାରର ଖର୍ଚ୍ଚ ବଞ୍ଚାଇ ଝିଅଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ବିବାହ କରାନ୍ତି । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚାନ୍ତରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଅଧିକାଂଶ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏହି ନିୟମ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୁସଲମାନ ପରିବାର ସେମାନଙ୍କୁ ଘରେ 21 ପୂର୍ବରୁ ଝିଅଙ୍କୁ ବିବାହ କରାଇପାରିବେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଏହି ସମୟରେ ସମାଜକୁ ଦେଖାଇବାକୁ ଯାଇ ସ୍କୁଲ, କଲେଜ, ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଝିଅଙ୍କୁ ପଠାଇବାକୁ ପଡିବ। ଯେଉଁଠି ଗୋଟିଏ ଝିଅ ତା’ର ଅଧିକାର ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ସହିତ ତା’ର ଭବିଷ୍ୟତ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କାମନା କରିବ।

ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଆଧୁନିକ ହେବାର ବଡ ଜିନିଷ ଯେତେ ବଡ଼ ହେଉନା କାହିଁକି ସ୍ୱାଧୀନତାର 70 ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ମୁସଲମାନ ସମାଜ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ଧକାରରେ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛି। ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସରକାର ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ଏହି ନିୟମକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ମୁସଲମାନ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀମାନେ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ମୁସଲମାନ ମହିଳାମାନେ ସଚେତନ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ କ’ଣ ହେବ? ଯଦି ମୁସଲିମ ଆଇନ ଏବଂ ମୁସଲିମ ଆଇନ ବୋର୍ଡ ବିଷୟରେ ଏହା ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି, ତେବେ କହିବା ଭୁଲ ନୁହେଁ ଯେ ଝିଅମାନଙ୍କର ବିବାହ ବୟସକୁ 18 ରୁ 21 ବର୍ଷ ବଢାଇ ମୋଦୀ ସରକାର ମୁସଲମାନଙ୍କ ମୌଳିକବାଦୀଙ୍କ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!