ସୁପରଷ୍ଟାର ସଚେତନ ନୁହନ୍ତି କରୋନା ବାବଦରେ ?

0 17

ମୁମ୍ବାଇ: କରୋନାର ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ ଭାରତରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ସଂକ୍ରମିତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢାଇ ଚାଲିଥିବା ବେଳେ ତୃତୀୟ ଲହରର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଛି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସତର୍କ ଏବଂ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ଆମର ନେତା ପରି ବଲିଉଡ ସୁପରଷ୍ଟାରମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହରର ଦୁଃଖଦ ଘଟଣାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି। ସେଥିପାଇଁ ବଲିଉଡରେ ପାର୍ଟି ଏବଂ ରାଜନୀତିକ ସମାବେଶ ଜୋରସୋରରେ ଚାଲିଛି। ଏହାର ପରିଣାମ କେତେ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ ତାହା ଭେଟେରାନ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା କରଣ ଜୋହର ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବୁଝିପାରିନଥିଲେ, ଯିଏକି ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ ହୋଇଛନ୍ତି। କରଣଙ୍କ ପାର୍ଟିରେ କରୋନାର ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଛି। ଆଉ ଏହାଦ୍ୱାରା ଅଭିନେତ୍ରୀ କରିନା କପୁର, ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଅମୃତା ଆରୋରା, ଅଭିନେତା ସଞ୍ଜୟ କପୁରଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମହେପ କପୁର ଏବଂ ସୋହେଲ ଖାନଙ୍କ ପତ୍ନୀ ସୀମା ଖାନ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ବଲିଉଡର ‘ଗାର୍ଲ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ’ କରିନା କପୁର, ଅମୃତା ଆରୋରା, ମହେପ କପୁର ଏବଂ ସୀମା ଖାନଙ୍କ ସମସ୍ତ ସଦସ୍ୟ କରୋନା ପଜିଟିଭ୍ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହା ପରେ, ତରବରିଆ ଭାବେ ବ୍ରିହାନମ୍ବାଇ ମ୍ୟୁନିସିପାଲିଟି କର୍ପୋରେସନ ଅର୍ଥାତ୍ ବିଏମସି କରିନା କପୁର ଏବଂ ଅମୃତା ଆରୋରାଙ୍କ ସୋସାଇଟିରେ କୋଭିଡ ଟେଷ୍ଟିଂ କ୍ୟାମ୍ପ ସ୍ଥାପନ କରି ଲୋକଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା କରାଉଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ସେଲିବ୍ରେଟଙ୍କ ସହ ସଂପର୍କରେ ଆସିଥିଲା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଟେଷ୍ଟିଂ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି ପ୍ରଶାସନ । କିନ୍ତୁ ଏହି ପାର୍ଟିରେ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଅନେକ ତାରକା ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳୁଛି। ଏହି ପାର୍ଟିରେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଆଲିଆ ଭଟ୍ଟ ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ସହ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ କିନ୍ତୁ ସେ ଏହାକୁ ହେୟଜ୍ଞାନ କରୁଥିବା ହୃଦବୋଧ ହେଉଛି। ସେ ନିଜକୁ କ୍ୱାରେଣ୍ଟାଇନ କରି ନାହାନ୍ତି କି ନିଜର ପରୀକ୍ଷା କରାଇ ନାହାନ୍ତି। ସେହିପରି ସେ ମାସ୍କ ବିନା ସୋନି ରଜଦାନଙ୍କ ସହିତ ମୁମ୍ବାଇରେ ବୁଲୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଏପ୍ରିଲରେ ଆଲିଆ କୋଭିଡ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ।

ସିନେମା ସହିତ ସମାଜକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବାର ଶକ୍ତି ଥିବା ଏହି ତାରକାମାନେ କାହିଁକି କରୋନା ମହାମାରୀର ଗମ୍ଭୀରତା ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ? ଏହା ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ। କରୋନା କାରଣରୁ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ବହୁତ କ୍ଷତି ସହିଛି। କରଣ ଜୋହର ଏବଂ ଆଲିଆ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହାମାରୀ ହେତୁ ଗତ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରେକ୍ଷାଳୟରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ‘ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ର’ ଭଳି ଏକ ମେଗା ବଜେଟ୍ ଫିଲ୍ମର ନାମ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲା। ଗତକାଲି ଏହାର ମୋସନ ପୋଷ୍ଟର ରିଲିଜ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ରଣବୀର କପୁରଙ୍କ ବ୍ରହ୍ମାସ୍ତ୍ରର ପ୍ରଥମ ଲୁକ୍ ଉପସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, କରୋନା ଯୋଗୁଁ ହଜାର ହଜାର ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଏହି ତାରାମାନେ ମଧ୍ୟ ଜାଣିଛନ୍ତି। ଏହା ସତ୍ତ୍ବେ ଏପରି ଅବହେଳା ଆଦୌୈ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ। ସମାଜକୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ଦେବାର ଶକ୍ତି ଥିବା ଏହି ତାରକାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମୈାଳିକତାକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ।

ବିଏମସି କହିଛି ଯେ କରୀନା ଏବଂ ତାଙ୍କ ଗର୍ଲସ ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସହଯୋଗ କରୁନାହାଁନ୍ତି। କେଉଁ କେଉଁମାନେ ସେହି ପାର୍ଟିରେ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରୁନାହାନ୍ତି। ବିଏମସି ସନ୍ଦେହ କରୁଛି ଯେ କରିନା ଏବଂ ଅମୃତା ସୁପର ସ୍ପ୍ରେଡର୍ ହୋଇପାରନ୍ତି। କାରଣ ଉଭୟ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଅନେକ ବଲିଉଡ ପାର୍ଟିକୁ ଯାଇଥିଲେ। ଡିସେମ୍ବର 7ରେ କରିନା ତାଙ୍କ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ସହିତ ଏକ ପାର୍ଟି କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ କରିସ୍ମା କପୁର, ଅମୃତା ଆରୋରା ମଧ୍ୟ ଏହି ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଅନୀଲ କପୁରଙ୍କ ଝିଅ ରିୟା କପୁରଙ୍କ ଘରେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ପାର୍ଟି ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ କରିସ୍ମା କପୁର, ମଲାଇକା ଆରୋରା, ଅର୍ଜୁନ କପୁର, ମାସାବା ଗୁପ୍ତା ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ରିୟା କପୁରଙ୍କ ପାର୍ଟି ବ୍ୟତୀତ କରୀନା-ଅମୃତା କରଣ ଜୋହରଙ୍କ ପାର୍ଟିକୁ ମଧ୍ୟ ଯାଇଥିଲେ। କରଣଙ୍କ ପାର୍ଟିରେ ସୀମା ଖାନ, ଅର୍ଜୁନ କପୁର ଏବଂ ଆଲିଆ ଭଟ୍ଟଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ସେଲିବ୍ରେଟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ବୋଲି ବିଭିନ୍ନ ଜାତୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମର ପେଜ୍ ଥ୍ରୀ ଖବରରୁ ଜଣାପଡେ।

ଏଠାରେ କରିନା କପୁର ତାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଆସିଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଖାରଜ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ କରଣ ଜୋହରଙ୍କ ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଜଣେ ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କରିଥିବାରୁ ସେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ ଏବଂ ପାର୍ଟି ସମୟରେ ସେ କାଶୁଥିଲେ। ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ସେ କହିଛନ୍ତି , “କରିନା ଲକଡାଉନ ଭଳି ନିୟମ ପାଳନ କରୁଛନ୍ତି, ଆଉ ନିଜର ଦାୟିତ୍ୱ ତୁଲାଉଛନ୍ତି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ସେ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ସାବଧାନ ଥିଲେ। ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତଃ ଏଥର ସେ ଏବଂ ଅମୃତା ଆରୋରା ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନରେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହା ଏକ ବଡ ପାର୍ଟି ନଥିଲା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେହି ଗୋଷ୍ଠୀର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଥିଲେ ଯିଏ ଅସୁସ୍ଥ ମନେ ହେଉଥିଲେ ଏବଂ କାଶ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ସେ ହିଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିଥିଲେ। ସେହି ସଦସ୍ୟ ପାର୍ଟିକୁ ଆସିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ବିପଦରେ ପକାଇ ଦେଇଥିଲେ। କରିନାଙ୍କ କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ସେ ନିଜକୁ କଣ୍ଟନେମେଣ୍ଟ କରିଥିଲେ। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସେ ଆବଶ୍ୟକ ସତର୍କତା ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି। ତାଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାରି ହୋଇଥିବା ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, ସୀମା ଖାନ ପ୍ରଥମେ କରୋନାରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଡିସେମ୍ବର 11ରେ ସୀମା ଖାନଙ୍କ କରୋନା ରିପୋର୍ଟ ପଜିଟିଭ୍ ଆସିଥିଲା। ଏହା ପରେ କରୀନା, ଅମୃତା ଏବଂ ମହେପ ସେମାନଙ୍କର କୋଭିଡ ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ସମସ୍ତେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ, ପାର୍ଟିରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ଥିବା ଅନ୍ୟ ସେଲିବ୍ରେଟମାନେ ମଧ୍ୟ କରୋନାର ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି। ପ୍ରକୃତ ଅର୍ଥରେ ଏଠାରେ ସୀମା ଖାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁପରସ୍ପ୍ରେଡର୍ କୁହାଯାଇପାରେ।

କରୋନାର ନୂଆ ପ୍ରକାର ଓମିକ୍ରନ୍ ବିଷୟରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି। WHO କହିଛି ଯେ ଡେଲଟା ଅପେକ୍ଷା ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହେଉଛି। ଏଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନୂଆ ଭ୍ୟାରିଆଣ୍ଟ କେତେ ମାରାତ୍ମକ ହେବ ସେନେଇ କିଛି କହିବାକୁ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର, କିନ୍ତୁ ଏହା ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲାକୁ ବଢାଇପାରେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଆମେ କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲହର ସମୟରେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ମନେ ରଖୁ, ତେବେ ସେହି ସମୟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ସମସ୍ୟା ଥିଲା। ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ବେ଼ଡ୍ ନଥିଲା। ଲୋକମାନେ ରାସ୍ତାରେ ଶୋଇଥିଲେ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମ ସରକାରମାନଙ୍କୁ ତୃତୀୟ ଲହରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିବାକୁ ପଡିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!