ଦଶମ ଓ ଦ୍ୱାଦଶ ପିଲା ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁହ : ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ

0 6

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ସ୍କୁଲ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶ ସୋମବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଦଶମ ଏବଂ ଯୁକ୍ତ ଦୁଇ  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରଖିବା ଉଚିତ୍। କୋଭିଡ ସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଆସୁଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ଦେଖିଲେ ସଂକ୍ରମଣର ଗ୍ରାଫ ତଳ ମୁହାଁ ଦେଖାଯାଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନର କୋଭିଡ୍ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟରେ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମେଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା -1 ଶେଷ ହୋଇସାରିଛି। ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ପରୀକ୍ଷା ସବୁବେଳେ  ହେବ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେବା ପାଇଁ ବିଭାଗ ସର୍ବଦା ଚେଷ୍ଟା କରିବ । କୋଭିଡ ପରିସ୍ଥିତିର ସମୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଉପଯୁକ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବେ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ମାଟ୍ରିକ କିମ୍ବା ଦ୍ୱାଦଶ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଦେଶରେ ତଥା ରାଜ୍ୟରେ କୌଣସି ବିଶେଷ ପରିସ୍ଥିତି ଉପୁଜେ, ତେବେ କୋଭିଡ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ସରକାର ନିଷ୍ପତି ନେବେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପରୀକ୍ଷା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ବୋଲି ଦାଶ କହିଛନ୍ତି।

ଉଲ୍ଲେଖଯୋଗ୍ୟ, କୋଭିଡ କାରଣରୁ ଗତ ବର୍ଷ ମାଟ୍ରିକ୍ ପରୀକ୍ଷା ବାତିଲ ହେବା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ସଂସ୍କାରର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ସିଲାବସ୍ କମାଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ କୋଭିଡ ମାମଲାର ଦୈନିକ ରିପୋର୍ଟକୁ ଦେଖିଲେ ରାଜ୍ୟରେ ସଂକ୍ରମଣ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ 7291ଟି ନୂଆ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲେ।

“ପୂର୍ବ ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଓଡିଶାର ପ୍ରାୟ 60% ଓମିକ୍ରନ୍ ସ୍ଥାନୀୟ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରହିଛନ୍ତି । ଓମିକ୍ରନ୍‌ର ସଂକ୍ରମଣ ହାର ଅଧିକ ଥିବାରୁ ଯେକୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ କରୋନା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ନିରଂଜନ ଆଜି କହିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!