ଲୁହା ବକ୍ସ ଭିତରେ ମଣିଷ, ଶାନ୍ତିରେ ଦେଶର ମୁଖିଆ !

0 33

ବେଜିଂ: ଲୁହା ବକ୍ସ ଭିତରେ ମଣିଷ । ଏହାକୁ ଯିଏ ଦେଖିବ ବା ଶୁଣିବ ସିଏ ନିଶ୍ଚିତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବ । କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ । ନିକଟରେ କୃତ୍ରିମ ସୂର୍ଯ୍ୟ ତିଆରି କରିଥିବା ବେଜିଂରେ ଲୁହା ବାକ୍ସ ଭିତରେ ମଣିଷ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କରୋନା ଭାଇରସର ଓମିକ୍ରନ ଭ୍ୟାରିଆଂଟ ଏବେ ସାରା ଦୁନିଆକୁ କଲବଲ କରୁଛି । ଏପରି ସ୍ଥିତିରେ ସ୍ଥିତିକୁ ସଜାଡିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟାବସ୍ଥା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଚୀନ୍ କିଛି ଅଲଗା କରିିଛି ।

କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ନବ୍ୟାପିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେବାକୁ ଯାଇ ଚୀନ୍ ନିଜ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟାଚାର କରୁଛି । ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମିଡିଆର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଇନାରେ ସଂକ୍ରମିତ କରୋନାକୁ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଅଧିକାରୀମାନେ ଲୁହା ବାକ୍ସରେ ବନ୍ଦ କରି ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ 20 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଚାଇନାରେ ଏପରି ବନ୍ଦୀ କରି ରଖାଯାଇଛି। ଜିରୋା କୋଭିଡ ନୀତି ନାମରେ ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଏପରି ଅତ୍ୟାଚାର କରୁଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଦ ଡେଲି ମେଲର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ବାକ୍ସ ଭିତରେ ଲୋକମାନେ ଲକ୍ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଚୀନ୍‌ର ସିଆନ୍‌, ଆଙ୍ଗିଆଙ୍ଗ ଏବଂ ୟୁଜୋ ପ୍ରଦେଶର ଲୁହା ବାକ୍ସରେ ରଖାଯାଉଛି ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଲୁହା ବାକ୍ସରେ ତାଲା ପକାଇ ରଖାଯାଉଛି । ଏହା ସହିତ, କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ରୋଗୀଙ୍କ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ବାକ୍ସରେ ବନ୍ଦ କରିଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ସିଆନ୍ ଡେଲି ମେଲରେ ହୋଇଥିବା ଅତ୍ୟାଚାରର ପରିମାଣ ଏହାର ରିପୋର୍ଟରେ କହିଛି ଯେ ସିଆନ୍ ସମେତ ଅନ୍ୟ କେତେକ ସହରରେ ମୋଟ 20 ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ଲୋକ କାରାଗାରରେ ଅଛନ୍ତି। ସିଆନ୍ ସହରରେ 13 ନିୟୁତ ଲୋକ କ୍ୱାରେଣ୍ଟିନ୍ ନାମରେ ନିଜ ଘରେ କାରାଗାରରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାକୁ ଦିଆଯାଇନଥାଏ। ଏଥିସହିତ ଶହ ଶହ ଲୋକଙ୍କୁ କାଠ ବାକ୍ସରେ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି ଲୋକଙ୍କୁ କାଠ ବାକ୍ସ ସହିତ ଶୌଚାଳୟ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏକ ଲୁହା ବାକ୍ସରେ ରହିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରାଯାଏ। ଡେଲି ମେଲ ଅନୁଯାୟୀ, ଚାଇନାର ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଭିଡିଓରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବାକ୍ସରେ ଦେଖାଯାଇଛି।

ଚାଇନାର ଗଣମାଧ୍ୟମ ଗ୍ଲୋବାଲ ଟାଇମ୍ସର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଥିବା ତିନି ଜଣଙ୍କୁ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ଜେଲକୁ ପଠାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବନ୍ଦର ଡାଲିଆନ ସହରର ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ହୋଇପଡିଛନ୍ତି । ସର୍ବଶେଷରେ, ଏପରି କଠୋର ଦଣ୍ଡ କାହିଁକି? ସରକାରଙ୍କ ‘ଜିରୋ କୋଭିଡ ପଲିସି’ରେ ବିଳମ୍ବ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଛି କି? ଏଥି ସହିତ, ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଏହି ଚାରି ଜଣଙ୍କ ଯୋଗୁଁ 83 ଜଣ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଡାଲିଆନ ବ୍ୟତୀତ, ତିଆନିଜେନରେ ମଧ୍ୟ 14 ମିଲିୟନ୍ ଲୋକ କଠୋର କୋଭିଡ୍ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅଧୀନରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ସେଠାରେ କଠୋର ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଉଛି । ତିଆନିଜେନରେ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 33 ଜଣ କୋଭିଡରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଛି, ଏହାପରେ କଠୋର କଟକଣା ଜାରି କରାଯାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.

error: Content is protected !!